Wybitni absolwenci XXVI LO

Andrzej Au - nieżyjący już naukowiec, docent, autor książek naukowych: 3 tomu "Poradnika Inżyniera Elektryka" kilkutomowa książka opracowana przez zespół specjalistów z różnych dziedzin pt. Aparaty, przyrządy i urządzenia elektryczne 1974; współautor Podstawy obliczeń aparatów elektroenergetycznych z 1976 r.; współautor Badania łączników elektroenergetycznych prądu zmiennego 1968.
Działał na Wydziale Elektrycznym i Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej, pracował nad aparatami elektrycznymi - napisał pracę pt. Rozwój teorii i metod badań łuku elektrycznego łączeniowego długiego i układów gaszeniowych (prof. Jerzy Kryński, prof. Zbigniew Ciok, doc. Kazimierz Auleytner, doc. Andrzej Au, prof. Jan Maksymiuk)

Piotr Chomczyński (ur. 6 listopada 1942) prof., polski biochemik, przedsiębiorca i kolekcjoner malarstwa. Absolwent biochemii na Uniwersytecie Warszawskim, doktorat w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, habilitacja w 1978r. Asystent na UW, następnie adiunkt w Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu i na SGGW. W 1983 r. wyjechał do USA, gdzie został wizytującym profesorem w National Institutes of Health (NIH) w Bethesda (Maryland), a następnie dziekanem na Uniwersytecie Cincinnati. Jest właścicielem i prezydentem Molecular Research Center, firmy, którą założył w Cincinnati, niedaleko którego mieszka.
Dobrze znany w polonijnym środowisku Ameryki, nagrodzony licznymi nagrodami. Opracował na SGGW metodę izolacji RNA poprzez ekstrakcję ze stężonego roztworu, laboratoryjnie szybką i powszechnie stosowaną w molekularnej genetyce i biologii. Publikacja Chomczyńskiego Single-step method of RNA isolation by acid guanidinium thiocyanate phenol chloroform extraction opisująca tę metodę była do 2002 najczęściej cytowaną pracą naukową (nr 1) w dziedzinie nauk biologii i biochemii (łącznie jego praca była cytowana ok. 50 000 razy). Założyciel TV Biznes. 

 

Krzysztof Woźnica - profesor Ecole Nationale Superieure d'Ingenieurs we Francji, autor prawie pięćdziesięciu publikacji naukowych.

Zdjęcie ze strony http://perso.ensi-bourges.fr/woznica/

Jerzy Barankiewicz - dr, jest dyrektorem badań klinicznych w Molecular Research Center, Inc. w Cincinnati, Ohio, USA. Jest ekspertem o światowej renomie w dziedzinie biochemii i farmakologii puryn, nukleozydów i nukleotydów. Zajmował się także biochemią porównawczą, rozwojem nowych metod chemoterapeutycznych, immunosupresją, ischemią, rozwojem nowych związków przeciwzapalnych, związków zapobiegających atakom serca, biologicznie aktywnymi peptydami i ich receptorami, konserwacją tkanek, oraz anemią sierpowatą. Odkrył nowe reakcje metaboliczne m.innymi cykl nukleozydowy. Posiada doświadczenie w biochemii, biologii komórki, farmakologii, toksykologii, biotechnologii, w zarządzaniu i w dydaktyce. Ukończył Liceum Ogólnokształcace nr. 26 w Aninie. Studiował biochemię na Uniwesytecie Warszawskim i Łódzkim. Doktoryzował się w 1975 roku w IBB PAN a staż podoktorancki odbył w Cancer Research Unit na University of Alberta w Edmonton. Był długoletnim pracownikiem Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie. Od 1981 roku prowadzi prace badawcze za granicą w renomowanym Research Institute, Hospital for Sick Children w Toronto, Gensia Pharmaceuticals Inc. w San Diego, Cypros Pharmaceuticals Corp w Carlsbad, The Ferring Research Institute, La Jolla oraz jako konsultant naukowy w Science Information Connection LLC, San Diego. Jest autorem ponad 200 prac naukowych i doniesień na zjazdach. Jest doradcą naukowym na międzynarodowych sympozjach purynowych, recenzentem prac naukowych w wielu czasopismach naukowych i grantów oraz jest członkiem Grupy Zaufania IBB PAN. Jest członkiem wielu towarzystw naukowych. Zajmuje się też dziennikarstwem i ceramika artystyczna. Jest członkiem redakcji miesięcznika społeczno-kulturalnego „Polonia Kalifornijka”. Prowadzi rozległą działalność polonijną związaną z propagowaniem polskiej kultury, nauki i sztuki oraz związków kulturalnych, naukowych i gospodarczych miedzy Polską i Kalifornią. Jest założycielem i dyrektorem znanego „Polskiego Salonu Artystycznego w San Diego” oraz "Polish Art Society of Cincinnati". Był długoletnim dyrektorem Stowarzyszenia Miast Siostrzanych San Diego-woj. Mazowieckie i Warszawa, dyrektorem Polsko-Kalifornijskiej Izby Handlowej oraz współzałożycielem Polskiej Szkoły w San Diego.  Dr Barankiewicz jest laureatem Nagrody Naukowej Sekretarza PAN, jest odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi PR oraz laureatem nagrody literackiej przyznanej w Tarnowie przez Forum Mediów Polonijnych w 2003 r.

Zdjęcie pochodzi z serwisu www.paespate.net 
 

Dorota Gawryluk (ur. 4 marca 1972) polska dziennikarka radiowa i telewizyjna oraz prezenterka telewizyjna. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. W telewizji Polsat pracowała od początku lat dziewięćdziesiątych najpierw jako reporterka, następnie prowadząca a od 1993 zastępca szefa programu Informacje oraz Polityczne Graffiti. Później była szefową publicystyki i opiekunką merytoryczną programu Interwencja. Była przez 3 lata prowadzącą Wiadomości w TVP oraz prowadziła program Forum zamieniony na A dobro Polski?. W 2007 roku otrzymała znowu propozycję od telewizji Polsat, gdzie do dziś prowadzi Wydarzenia w Polsacie oraz Gość Wydarzeń w Polsat News. Pracowała również w Tok FM, a od 2006 pracuje w Polskim Radiu - Sygnały Dnia. Pisze felietony dla tygodnika Uważam Rze.

 

 

Tomasz Koziński (ur. 10 lutego 1955) polski polityk, samorządowiec, były wojewoda mazowiecki Prawa i Sprawiedliwości. 

Ukończył studia w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz podyplomowe w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego. Pracował zawodowo jako nauczyciel wychowania fizycznego oraz trener piłki ręcznej. W latach 1999-2001 pełnił funkcję zastępcy dyrektora zarządu dzielnicy Praga Południe w Gminie Warszawa-Centrum, odpowiadającego m.in. za oświatę. Od 2002 zajmował stanowisko burmistrza tej dzielnicy. W tym samym okresie zasiadał również w sejmiku mazowieckim, w którym kierował klubem radnych PiS. Od 1994 należał do Porozumienia Centrum, był wśród założycieli Prawa i Sprawiedliwości. Od stycznia 2006 do stycznia 2007 był wojewodą mazowieckim. Później przez kilka miesięcy kierował spółką skarbu państwa "Elektrownie Szczytowo-Pompowe". 
 

Ryszard Makowski (ur. 16 sierpnia 1955) satyryk polski. W latach 1989-2001 członek Kabaretu OT.TO.

Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Twórca tekstów i muzyki. 7 stycznia 2001 r. rozpoczął własną działalność artystyczną. 

Patrycja Markowska (ur. 21 grudnia 1979) polska piosenkarka pop-rockowa. Swoją muzyczną karierę rozpoczęła w 2001, wydając debiutancki album Będę silna. Płyta otrzymała nominację do Fryderyka w kategorii "debiut roku". 15 czerwca 2007 r. na 44. KFPP w Opolu piosenka wykonywana przez Patrycję Markowską "Świat się pomylił" zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie "Premiery" oraz nagrodę dziennikarzy. 25 kwietnia 2008 zdobyła statuetkę Eska Music Awards 2008 w kategorii Artystka roku. 9 sierpnia 2008 roku wystąpiła na Sopot Hit Festiwal 2008 jako gość specjalny. Podczas koncertu odebrała złotą płytę za album Świat się pomylił. Jest córką lidera zespołu Perfect – Grzegorza Markowskiego. Prywatnie związana z aktorem Jackiem Kopczyński‎m. 9 stycznia 2008 piosenkarka urodziła syna Filipa Krystiana. Kolejne albumy to: Będę silna (2001), Mój czas (2003), Nie zatrzyma nikt (2005), Świat się pomylił (2007).

www.patrycjamarkowska.pl 

 

 

Andrzej Matul  (ur. 29  listopada 1947) dziennikarz radiowo-telewizyjny, prowadził m.in. pierwsze wydanie "Czterech Pór Roku" dnia 2 stycznia 1978 roku. Wspaniały lektor m. in. w filmach: 

Ptaki (1963), Exodus (1984), Kogel-mogel (1988), 

O dwóch takich, co uciekli... (2001), But Manitou (2001), 

Iniemamocni (2004), Madagaskar (2005), Ratatuj (2007). 

Andrzej Szalewicz - (ur. 10 marca 1939) – polski działacz sportowy.

Z wykształcenia inżynier elektronik. Potomek litewskiej rodziny Szalewiczów herbu Szaława. 

Działał w Polskim Związku Badmintona oraz Unii Polskich Związków Sportowych. 

Od 1991 do 1997 prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. 

Autor podręczników do nauki gry w badmintona: Nauka badmintona w weekend, Historia badmintona w Polsce (we współpracy).

Genealog, członek Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego, autor Rodopisu Szalewiczów. Czy wszyscy pochodzimy od jednego przodka?

 

Natalia Rybicka - aktorka młodego pokolenia 

m. in. Londyńczycy (2008) jako Asia, Pora mroku (2008) jako Karolina,
Wszystko będzie dobrze (2007) jako Jolka, Dublerzy (2006), 
Kto nigdy nie żył... (2005), Żurek (2003) jako Iwonka, 
Samo Życie (2002-2006) jako Agata Rowicka, córka Henryka i Elżbiety, Więzy krwi (2005) jako Marysia - córka Józefa, Plebania (2000-2006) jako Marta, a gościnnie w: 

Odwróceni (2006-2007) jako córka porucznika Pawła Sikory, Kryminalni (2004-2006) jako Dziewczyna, M jak Miłość (2000) jako Eliza, 
Na dobre i na złe (1999-2006) jako Sandra Barska (2004), Lokatorzy (1999-2005) jako Znajoma Jacka.
Dostała nagrodę Orła oraz Nagrodę specjalną Tarnów - Srebrna Statuetka za Żurek, 
Użyczyła głosu Dzwoneczkowi (2008).

Gra również w rolach teatralnych: Pastorałka (2006), Oskarżeni. Śmierć sierżanta Karosa (2007).
Jest również mocno związana ze sportem. Trenuje taniec nowoczesny, klasyczny i disco dance (dwukrotnie została mistrzynią Polski w Disco Dance Freestyle). 


 

Andrzej Janusz Urbański  – Ukończył studia w zakresie socjologii kultury na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (1977). Pracował w Bibliotece Narodowej, gdzie przewodniczył komisji zakładowej NSZZ "Solidarność". W stanie wojennym był szefem podziemnego wydawnictwa "Wola". Działacz Porozumienia Centrum jako sekretarz zarządu głównego i członek naczelnej rady politycznej. Poseł na Sejm I kadencji, doradca premiera Jerzego Buzka ds. polityki informacyjnej, należał do Ruchu Społecznego AWS. Zastępca prezydenta m.st. Warszawy Lecha Kaczyńskiego odpowiedzialny za edukację, kulturę, politykę informacyjną i promocję miasta, budownictwo, drogownictwo oraz infrastrukturę. Po objęciu przez Lecha Kaczyńskiego urzędu Prezydenta RP - szef jego Kancelarii. Później pełnił obowiązki szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, następnie doradcy prezydenta, był członkiem Kolegium IPN. Był kierownikiem działu politycznego w "Tygodniku Solidarność". W latach 90. był redaktorem naczelnym programu Pegaz w Telewizji Polskiej oraz gazet "Express Wieczorny", "Życie Warszawy" i tygodnika "Czas Polski". Prowadził w Telewizji Polskiej audycje Pytania o Polskę oraz Premierzy. Był prezesem zarządu Telewizji Polskiej. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011).  

 

Marcin Wolski (ur. 22 lipca 1947 w Łodzi) pisarz, dziennikarz i satyryk. Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował w roku 1966 w piśmie "Szpilki". 
Otrzymał wiele nagród za teksty satyryczne, a także był trzykrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za satyryczne utwory fantastycznonaukowe. Marcin Wolski jest stałym felietonistą w "Gazecie Polskiej", "Wprost" i "Tygodniku Solidarność". Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Wolnego Słowa. 
Jest autorem historycznego sitcomu "Milenium w odcinkach"w TVP HISTORIA. 

Jego niektóre książki: 
Agent dołu: Diabelska dogrywka, Alterland, Antybaśnie z 1001 dnia, Baśnie dla bezsennych, Bogowie jak ludzie, Ekspiacja, Enklawa, Neomatriarchat, Świnka, EuroDżihad, Klucz do Apokalipsy, Korektura, Krawędź snu, Miejsce dla dwojga, Nieprawe łoże, Noblista, Noc bezprawia oraz inne szalone opowieści, Numer, Pies w studni, Powrót do antybaśni, Rekonkwista, The Bestiarium, Tragedia "Nimfy 8, Według Św. Malachiasza, Włóczędzy czasoprzestrzeni, Wszystkie drogi prowadzą do rymu, Z przymrużeniem ucha, Zamach na Polskę. 


Jacek Łojek - ukończył studia na Wydziale Zootechnicznym, od 1980 pracuje w Zakładzie Hodowli Koni w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Pełnił funkcję kierownika Zakładu Hodowli Koni i przez 2 kadencje Prodziekana Wydziału Nauk o Zwierzętach (dawniej Zootechnicznego) ds. Dydaktyki jak również członka Komisji Senackich i Wydziałowych. Długoletni członek Rady Wydziału Nauk o Zwierzętach i Rady Międzywydziałowego Studium Turystyki i Rekreacji SGGW oraz Rady Programowej Muzeum SGGW. Autor lub współautor ponad 50 publikacji naukowych, 40 doniesień na konferencje naukowe, 9 książek i podręczników, ponad 180 artykułów problemowych, popularno-naukowych i w prasie codziennej oraz tłumacz 10 książek. Jego główne zainteresowania naukowe to metody oceny wartości użytkowej i hodowlanej koni wyścigowych i sportowych, zachowanie koni, historia hodowli i użytkowania koni, dobrostan i warunki utrzymania koni, rozwój przemysłu końskiego w Polsce, natura związków między ludźmi a zwierzętami. Pod jego kierunkiem wykonano ponad 48 prac magisterskich i 15 inżynierskich. Oprócz zajęć ze studentami różnych wydziałów SGGW w zakresie hodowli i użytkowania koni oraz roli zwierząt w sztuce, prowadzi zajęcia na kursach dla instruktorów i trenerów jeździectwa PZJ, trenerów koni wyścigowych, instruktorów hipoterapii i rekreacji ruchowej w zakresie jazdy konnej oraz na różnorodnych szkoleniach dla hodowców w terenie. Jacek Łojek jest także wieloletnim członkiem Komisji Technicznej na torze wyścigowym na Służewcu i w Sopocie. Współpracuje również z PZHK w którym jest przewodniczącym Komisji Księgi Stadnej Koni Szlachetnych Półkrwi i członkiem Rady Hodowlanej, ze Stowarzyszeniem Hodowców Polskiego Konia Gorącokrwistego, Biebrzańskim Parkiem Narodowym. Opiekuje się drużyną jeździecką AZS SGGW. Stale współpracuje z portalem wyścigowym www.zmdom.com.pl gdzie zamieszcza artykuły z dziedziny historii i współczesnych zagadnień hodowli i wyścigów koni pełnej krwi angielskiej. Jest także instruktorem rekreacji ruchowej w zakresie jazdy konnej oraz, po ukończeniu studiów podyplomowych na warszawskiej AWF, trenerem II klasy tenisa ziemnego.
Zdjęcie pochodzi z serwisu: 
http://hipologia.pl 

 Łukasz Sawicki - O. Bernard Sawicki OSB, zakonnik. Opat w słynnym Opatwie Benedyktyńskim w Tyńcu pod Krakowem. Ukończył wcześniej Akademię Muzyczną w Warszawie, będąc też nauczycielem akademickim na tej uczelni. Absolwent naszego liceum z 1985 roku.

zdjęcie pochodzi z serwisu: http://www.benedyktyni.eu

 

Antoni Stradomski - były reprezentant Polski w siatkówce, siatkarski trener II klasy na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.studiumwfis.dojo.pl/siatkowka_m.htm

 

Jan Ciszecki - reporter i dziennikarz Panoramy w TVP2

Zdjęcie z serwisu http://tvpforum.pl/

Jacek Iwanowski i Andrzej Koper - kierowcy rajdowi, wielokrotni Mistrzowie Polski. Andrzej Koper od kilku lat jest w jury Konkursu na Samochód Roku Playaboya. Nadal czynny zawodnik, zawodowo - dealer Subaru jest promotorem Cynamonowego Slajdu. 

Krzysztof Nasilowski - reprezentant Polski w zapasach.

Krzysztof Spiechowicz - były dziennikarz Teleexpresu, współtwórca serialu dokumentalnego "Alfabet Mafii", dziennikarz śledczy TVN "Uwaga", Doradca Techniczny w GeZe

Małgorzata Tytus-Ogrodnik - dziennikarka telewizyjna TVP3, współautorka filmu "Tragedia Garbatki" (2002).

Jarosław Tytus - dziennikarz Teleexpresu.

Test predyspozycji językowych