Warsztaty teatralne 2017 r.

Teatr jest nie tylko rozrywką na niższym czy wyższym poziomie, ale funkcjonuje też jako swego rodzaju nośnik wiedzy, informacji, kształtowania gustów estetycznych, światopoglądowych, a więc spełnia również niezwykle ważną funkcję formacyjną. Istotny jest kierunek, w jakim owa formacja podąża.

Temida Stankiewicz-Podhorecka

31 października na  lekcjach języka polskiego uczniowie naszego Liceum mieli okazję wziąć udział w warsztatach teatralnych „Wspólne Wyjście”, zorganizowanych przez Teatr Rozmaitości i Wawerskie Centrum Kultury.

Uczestnicy próbowali swoich sił w sztuce improwizacji, tworzenia fabuły i grze aktorskiej. Dzięki takim zajęciom wszyscy mogli lepiej poznać i siebie, swoje możliwości, i niejednokrotnie ukryte talenty kolegów oraz  koleżanek z klasy.

Warsztaty mają na celu uwrażliwienie uczniów na sztukę, przygotowanie widza do świadomego i krytycznego odbioru tekstów kultury. Kolejny etap warsztatów już za tydzień, natomiast w piątek 10 listopada widzimy się na spektaklu pt. Uroczystość” w Teatrze Rozmaitości.

Sławomir  Koźlak

Projekt WSPÓLNE WYJŚCIE realizowany jest przez Wawerskie Centrum Kultury, Fundację "Generacja TR Warszawa" w partnerstwie z XXV Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Wybickiego oraz XXVI Liceum Ogólnokształcącym im. gen Henryka Jankowskiego "Kuby

Edukacja medialna

22 września udaliśmy się na pierwsze zajęcia edukacji medialnej w Akademii Dziennikarstwa i Realizacji Dźwięku w Warszawie. Wszyscy spodziewali się raczej nudnych wykładów oraz mnóstwa teorii. W jakim byliśmy błędzie. Z początku podczas wprowadzania i zapoznawania nas z tym, z czym mieliśmy mieć do czynienia, napięta atmosfera została zażegnana dzięki przyjaznemu nastawieniu prowadzących oraz ich żartom. Szybko przekonaliśmy się, że radio za kulisami to nie sztywni ludzie, a dokładnie tacy sami, jak my - młodzi, trochę zwariowani, kreatywni. Mieliśmy też szansę spróbować samych siebie w udawanej audycji na żywo i mimo iż z początku wydawało się to łatwe; stres, który przychodził z zapaleniem lampki ON Air, był miażdżący i plątaliśmy się we własnych słowach.

Podczas drugiej wizyty w Akademii Dziennikarstwa musieliśmy przełamać wstyd podczas sondy ulicznej. Trzeba było wyzbyć się strachu związanego z rozmową i reakcją nieznanych nam przechodniom. Zadawaliśmy pytania trudnych, rzadkich polskich słów i ku naszemu zdziwieniu, znalazły się osoby, które znały prawidłowe odpowiedzi. Na następnych zajęciach będziemy montować nasze nagrane materiały. Z niecierpliwością czekamy na kolejne lekcje, ponieważ tutaj nauka sprawia nam wszystkim przyjemność.

autor: Jarosław Stegienka, uczeń 1B XXVI LO

Ślubowanie klas I

W dniu 13 października 2017r odbyło się:

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH XXVI LO.

Było uroczyście, nie zapomniano o życzeniach dla Dyrekcji i nauczycieli.

Obejrzeliśmy przedstawienie, bardzo dowcipne i sympatyczne.

A w klasach OTRZĘSINY, co się tam działo ...

Witamy nowych uczniów w naszych szkolnych szeregach.

Film1

Film2

53 Rajd Wawerski

12 października 2017r odbył się cykliczny 53 Rajd Wawerski: „Szlakiem tragedii i chwały Anińsko-Wawerskiej”.

Organizatorami Rajdu byli:

P. Magdalena Sitnicka – Dyrektor XXVI LO.
P.Andrzej Smoliński – Nauczyciel Historii XXVI LO.
Phm. Zofia Czerska – Instruktor Szczepu Błękitni.
Pwd. Marcin Świderski – Komendant 53 Rajdu.

„Od 53 lat nasza szkoła organizuje rajdy pamięci. Tragiczna historia Wawra, jego szczególna rola w stawianiu oporu hitlerowskiemu najeźdźcy corocznie upamiętniona jest przez przemarsz młodzieży szkolnej Wawra pod opieką nauczycieli i przewodnictwem harcerzy 147 Szczepu „Błękitnych”. W tym roku śladami pamięci przemaszerowało ponad 200 uczniów, 15 nauczycieli, 30 harcerzy. W uroczystym apelu na Cmentarzu Ofiar Wojny wzięli udział także przedstawiciele Dzielnicy Wawer, dyrektorzy szkół wawerskich i mieszkańcy.”

Phm. Zofia Czerska

Salon Maturzystów "Perspektywy"

8 września klasy maturalne uczestniczyły w Salonie Maturzystów organizowanym przez czasopismo "Perspektywy", które odbyły się na Politechnice Warszawskiej. Salon Maturzystów Perspektywy 2017 jest największą w kraju edukacyjną kampanią informacyjną, przeznaczoną dla uczniów klas maturalnych. Uczniowie naszego Liceum uczestniczyli w wykładach prowadzonych przez  egzaminatorów maturalnych. Wykłady dotyczyły sposobu przeprowadzaniu matur z poszczególnych przedmiotów. W przerwach przyszli maturzyści mogli porozmawiać z wykładowcami i studentami uczelni, które zorganizowały swoje stoiska podczas Salonu Maturzystów.